Gdy już zbierzemy wszystkie lub większość materiałów na temat naszej pracy, to oczywiście trzeba je wszystkie przeczytać🙂 Czytając, należy robić notatki, za każdym razem, gdy trafimy na fragment wart zacytowania albo cenne informacje, fakty, teorie, które wykorzystamy w naszej pracy. Potem nie będziemy pamiętali, w której książce znaleźliśmy daną informację, a musimy to zaznaczyć w przypisie.
Korzystanie z książek wypożyczonych z biblioteki jest o tyle niewygodne, że nie można po nich pisać. Dlatego ja skserowałam i zbindowałam wszystkie materiały. Na moich prywatnych kserach mogłam kreślić do woli. Kolorowym pisakiem zaznaczałam użyteczne fragmenty, robiłam krótkie notatki na marginesie i przyklejałam żółtą samoprzylepną karteczkę, na której pisałam numer rozdziału lub podrozdziału, w którym zamierzałam wykorzystać dany fragment. Karteczkę przyklejałam tak, żeby wystawała poza margines.
Gdy przystępowałam do pisania konkretnego rozdziału, rozkładałam wokół siebie ksera otwarte na zaznaczonych stronach. Jeśli w jednym zbindowanym kserze było więcej fragmentów przydatnych w danym rozdziale, to po prostu rozpruwałam ksero i rozkładałam wokół siebie potrzebne kartki. Musiałam tylko zaznaczyć na marginesach, z której książki pochodzą te strony, żeby nie mieć wątpliwości, jaki tytuł umieścić w przypisie, gdyby pomieszały mi się strony z kilku rozprutych kser. W przypadku źródeł internetowych w trakcie czytania od razu kopiujemy do osobnego pliku przydatne cytaty, zaznaczając, z których źródeł pochodzą, żeby nie było potem problemów z przypisami.
Przypisy rzecz jasna trzeba robić na bieżąco. Wstawianie przypisów po napisaniu pracy, to bardzo mozolna robota, w której łatwo o błędy.
Ponadto, zanim przystąpimy do pisania pracy, ale już po przeczytaniu materiałów, należy zrobić spis treści. Spis treści jest bardzo ważny, gdyż stanowi jednocześnie konspekt Twojej pracy, plan, według którego będziesz pisał kolejne rozdziały i podrozdziały. Samo stworzenie takiego planu pomoże Ci uporządkować chaotyczną wiedzę i dostrzec ewentualne braki. Ze spisem treści będzie Ci łatwiej pisać – tak jak jechać z mapą drogową lub nawigacją satelitarną.
W ramach przygotowania do pisania pracy można także skorzystać z krótkich szkoleń dostępnych na większości uniwersytetów.